BADANIE REFRAKCJI TO TRUDNA SZTUKA, KTÓRĄ TRZEBA DOSKONALIĆ LATAMI. MAJĄC 20 LAT DOŚWIADCZENIA W PROWADZENIU WŁASNEGO OPTYKA I ROZWIĄZYWANIU PROBLEMÓW TECHNICZNYCH, A TAKŻE POPRAWIAJĄC REFRAKCJĘ PO INNYCH MOGĘ POWIEDZIEĆ, JESTEŚMY BLISCY PERFEKCJI

W naszym salonie czeka na Ciebie najprawdopodobniej najlepszy refrakcjonista we Wrocławiu. Od lat specjalizuje się w refrakcji prezbiobii (doborem mocy do okularów progresywnych) oraz trudniejszych przypadkach, uwzględniając w olbrzymiej mierze niedokorygowanie przez innych specjaistów.

To czy Twój wzrok będzie Ci gwarantował lepszą jakość życia zależy od Ciebie, wybierz zaufanego specjalistę!

TWÓJ KOMFORT = RZETELNE BADANIE

REJESTRACJA TELEFONICZNA

REJESTRACJA ONLINE

JAK POWINNO WYGLĄDAĆ PRAWIDŁOWO PRZEPROWADZONE BADANIE REFRAKCJI?

Poniżej przedstawiamy kilka informacji na temat tego jak powinien wyglądać przebieg prawidłowo wykonanego badania ostrości wzroku wraz z dobraniem odpowiedniej korekcji.

1.WYWIAD

Na samym początku powinien zostać przeprowadzony z Tobą wywiad. Nie zdziw się jak optometrysta/refrakcjonista zapyta o Twój wiek i zwyczaje życia codziennego. Pytania  dotyczące pracy i nawyków nie są czystą ciekawością czy wścibstwem specjalisty, ale mają dać mu pełen obraz tego w jaki sposób używasz wzroku na codzień. Te informacje są niezmiernie ważne w przebiegu badania, a także w przepisaniu końcowej recepty. Twoje okulary bowiem mają podwyższać komfort Twojego życia, a nam chodzi o to aby zaproponować Ci optymalne rozwiązanie. Przyjmowanie ciągłe niektórych leków może wpływać na Twój układ wzrokowy, dlatego zawsze powiedz o wszystkich dolegliwościach oraz o wszystkim co Cię niepokoi.

2.AUTOREFRAKTOMETR – KOMPUTEROWE BADANIE WZROKU

Badanie wzroku może jednak nie musi zacząć się od badania autorefraktometrem. To komputerowe badanie wzroku, które powinno być przez specjalistów wykorzystywane jako wstępne, poglądowe badanie, raczej przesiewowe, które ma być punktem wyjścia do szczegółowej analizy i kolejnych etapów badania. Autorefraktometr pokazuje wstępną analizę refrakcji, wskazuje wadę wzroku i zaproponowaną korekcję w obrębie korekcji sferycznej i ewentualnie cylindrycznej wraz z osią.

TO badanie jednak nie może w żadnym wypadku być jedynym jakim zostaniesz poddany i jeżeli specjalista zaproponuje wypisanie recepty na podstawie wydruku z autorefraktometra bez użycia foroptera czy oprawy próbnej wraz z wymiennymi szkłami próbnymi i wykonaniem dodatkowych testów, niech włączy Ci się czerwona lampka i nie wykonuj okularów na bazie takiej recepty.

3.FOROPTER

Kolejnym etapem badanie jest użycie nowoczesnego foroptera. Refrakcjonista w foropterze będzie ustawiał kolejno moce próbne, aby dobrać Ci najlepszą korekcję.

Pierwszym etapem będzie badanie ostrości wzroku przy patrzeniu w dal (zachowując odpowiednią odległość badania). Do tego testu służą wyświetlane w odpowiedniej odległości optotypy (tablice z literkami, obrazkami lub pierścieniami). Przy tym teście może okazać się, że jednoocznie widzisz gorzej niż przy patrzeniu obuocznym i jest to normalne w przypadku niektórych wad refrakcji.

Ważnym jest aby gabinet był wyposażony w system wyświetlania optotypów tak aby przy badaniu refrakcjonista mógł je zmieniać. Zdarza się bowiem, że pacjenci uczą się tablic na pamięć, nie zawsze z rozmysłem, co utrudnia dobranie najlepszej korekcji.

Dlatego tak ważnym jest abyś mówił, że np. domyślasz się, że to jest ta litera lub ta litera/znak wygląda Ci na to. Wprawny refrakcjonista zazwyczaj po reakcji pacjenta rozpoznaje czy pacjent widzi ostro czy zgaduje, jednak do tego potrzeba lat pracy i wrażliwości na odczytywanie reakcji drugiego człowieka – nasz refrakcjonista na szczęście tę umiejętność posiada.

4.TEST SOLNICZKA

Test przeprowadzany w stronę wykrycia astygmatyzmu, również tego mniejszych wartości, pomaga również dobrać dobrą wartość cylindra, bowiem to dzięki dobrze dobranej korekcji cylindrycznej w przypadku występowania astygmatyzmu mamy pewność, że nasze widzenie trójwymiarowe jest prawidłowe. W innym wypadku występują duże problemy z oceną odległości i widzeniem przestrzennym.

5.TEST CZERWONO – ZIELONY

Kolejnym etapem badania jest przeprowadzenie testu czerwono – zielonego, który jest używany w celu sprawdzenia czy zaproponowana korekcja sferyczna została optymalnie dobrana, test ten nie tylko zero-jedynkowo wskazuje poprawność korekcji, ale także określa kierunek ewentualnej poprawy. Jest to test różnicowy charakteryzujący się bardzo dużą dokładnością. W oku bez wady wzroku promienie czerwone i zielone skupiają się w jednym miejscu na siatkówce, w oczach z wadą wzroku punkty skupienia zą przed luz za soczewką co umożliwia postawienie prawidłowej diagnozy i sprawdzenie czy dobrana korekcja jest prawidłowa.

6.OPRAWA PRÓBNA

Ostatnim etapem jest wyjście na salon w oprawie próbnej z zamontowanymi szkłami próbnymi. Teraz z dobranymi mocami masz szansę zapoznać się z otoczeniem. Zostaniesz poproszony o wyjrzenie przez witrynę salonu, aby sprawdzić widzenie dali oraz przetestować chodzenie po schodkach. Szczególnie w korekcji astygmatyzmu tak ważnym jest dobranie odpowiedniej soczewki cylindrycznej tak aby podłoga czy ziemia pod nogami nie “pływała”.

…WIĘC

… jeśli nigdy podczas badanie nie widziałeś solniczki czy testu czerwono – zielonego, albo najgorzej, nie sprawdzono Ci refrakcji zaproponowanej według wydruku z autorefraktometru…

… wysoce prawdopodobnym jest, że Twoje badanie nie zostało przeprowadzone rzetelnie, a co za tym idzie istnieje olbrzymia szansa, że korekcja która nosisz nie jest dla Ciebie optymalna. Wtedy zapraszamy do nas na badanie!

REJESTRACJA TELEFONICZNA